تولید کاشی و سرامیک

محبوبیت سرامیک در معماری سوای ریشه های تاریخی و فرهنگی، ناشی از ماهیت و کیفیت ویژۀ این مصالح ساختمانی است. سرامیک علاوه بر دوام، مقاومت و تطبیق پذیری، گزینه‌ای ایده‌آل برای کف، دیوار و در مواردی بام بنا به شمار می‌رود. یکی دیگر از از مزایای این محصول قابلیت ویژۀ آن در تنظیم دمای داخل ساختمان و واکنش مناسب با موقعیت‌های مختلف آب و هوایی است. سرامیک می تواند در طول روز گرما را جذب و در طول شب آن را آزاد کند و ثبات دمای داخل ساختمان را تأمین کند. این ویژگی‌ها طبیعتاً بر مصرف و به تبع آن هزینه‌های انرژی تاثیر بسزا دارد.

تطبیق پذیری ویژه سرامیک به خصوص در صفاتی چون رنگ، طرح، الگو و اندازه، این توان را به معماران و طراحان داخلی می دهد تا فضاهایی منحصر به فرد و سفارشی سازی شده ایجاد کنند. در این میان، «اسلبهای سرامیکی» یا به عبارتی لوح‌های یکپارچه سرامیک در ابعاد یک تا چند متر، به دلیل سطوح وسیعی که پوشش می‌دهند این مختصات را مضاعف می‌کنند. قابلیت تنوع در طراحی و الگو سازی و توانایی ایجاد موقعیت های بصری خاص و نیز تقلید ظاهر مواد طبیعی گوناگون همچون چوب، مرمر یا سنگ از جذابیت‌های ویژه این محصول است. همین صفات «اسلب‌های سرامیکی» را به یکی از ابزار‌های محبوب معماران و طراحان داخلی برای بروز خلاقیت و ایجاد فضاهای بدیع بدل کرده است.

این مصالح به عنوان یک عایق صوتی نیز بخصوص در ساخت و سازهای شهری، مانعی برای آلودگی های صوتی به شمار می‌روند. سهولت حفظ بهداشت اسلب به جهت یکدستی سطوح و عدم امکان تجمیع آلودگی در درزهای میانی، صفحات سرامیکی را به عناصری ضد باکتری، مانع گرد و غبار و ضد آلرژی بدل کرده‌است.

اسلب‌ها یا الواح بزرگ سرامیکی در نتیجه این صفات به عناصری بهینه برای افزایش کیفیت زندگی ساکنین و در عین حال افزایش پایداری سازه مسکونی بدل شده اند. از آنجا که در انتهای زنجیره ارزشهای عملیات احداث، «نازک‌کاری» به کیفیت اندرونی سازه می پردازد، گروه آذرستان نیز برای توسعه این بخش از شبکه ارزشهای خود با تأسیس شرکت «روجا تجارت آذرستان» تأمین مصالح فازهای پایانی تکمیل بنا را در مأموریت خود گنجاند و با آغاز واردات مصالحی چون سرامیک و ملزومات داخلی بنا پس از انتقال تجربه و دانش فنی ملزوم تولید اسلب‌های لوکس سرامیکی را نیز به مجموعه داشته‌های خود افزود.